Leidinio numeris:

2011.03.23 (2/2011)

Rodyti Turinys Puslapiai

Studijos kaip verslo planas

Šiandien bakalauro laipsnis sudėjus įmoką už mokslą, pragyvenimo išlaidas ir studijų metu negautas pajamas viršija 80.000 Lt, todėl į savo studijų išlaidas ir būsimą pelną reikėtų pažvelgti ir finansininko akimis.

Jaunas žmogus – turtingas žmogus. Grynųjų pinigų paprastai jis neturi, tačiau turi galimybę dirbti ir uždirbti, o tai yra didžiulis žmogiškasis kapitalas.

Tarkime, jei visą darbingą amžių (statistikai jį pradeda skaičiuoti nuo 15 m. ir baigia 64 m.) dirbtume ir uždirbtume nors minimalų darbo užmokestį – 680 Lt atskaičius mokesčius – per savo gyvenimą uždirbtume 400.000 Lt. Be abejo, atlyginimas gali būti ir didesnis.

Darbo užmokestis priklauso nuo tinkamai pasirinktos profesijos, gebėjimų, patirties ir išsilavinimo. Lietuvos darbo užmokesčio statistika rodo, kad atlyginimo skirtumai tarp skirtingą darbo patirtį (išdirbtą metų skaičių toje pačioje įmonėje) turinčių žmonių yra mažesni negu tarp skirtingą išsilavinimą turinčių žmonių. Galbūt todėl iš mokyklos suolo jaunimas stengiasi persėsti į aukštosios mokyklos suolą.

Studijos kainuoja. Investuojame laiko, nes studijų metu nieko neuždirbame, ir pinigų. Kada ir kaip atsipirks investicija, – neaišku. Todėl ne pro šalį savo studijų planus įvertinti iš finansinės pusės.

Studijų matematika

Tarkime, ketverius studijų metus studentas nedirbo, vadinasi, jis jau neuždirbo maždaug 32.000 Lt. Tokia suma susidaro skaičiuojant minimalų darbo užmokestį. Studijos paprastai dar ir kainuoja. Taigi, tenka sumokėti už mokslą. Kai kuriems tenka keltis gyventi į kitą miestą – atsiranda papildomų pragyvenimo ir transporto išlaidų.

Šiandien studijų kaina Lietuvoje priklauso nuo specialybės ir pasirinktos aukštosios mokyklos. Vieni bakalauro studijų metai gali kainuoti ir 4.000 Lt, ir 5.000 Lt, ir daugiau. Gerai besimokantiems studentams mokslas nekainuoja, tad lieka pragyvenimo išlaidos. Valstybės remiamų paskolų išdavimo tvarka numato, kad studentui per mėnesį turėtų užtekti 540 Lt, arba 6.500 Lt per metus. Tarkime, dar 4.000 Lt per metus reikia sumokėti už mokslą. Per ketverius bakalauro studijų metus iš viso susidaro 42.000 Lt. Jeigu tektų skolintis, per ketverius metus reikėtų sumokėti apie 3.000 Lt palūkanų.

Jeigu asmuo studijoms skolinasi pagal valstybės remiamą programą, tai paskolą reikės pradėti grąžinti po studijų praėjus metams. Jeigu savo studijoms asmuo pasiskolino 16.000 Lt, o pragyvenimo išlaidoms – dar 26.000 Lt, baigus mokslus bankui dešimt metų kiekvieną mėnesį reikės mokėti maždaug po 400 Lt. Per šį laikotarpį reikės sumokėti dar 9.000 Lt palūkanų. Iš viso studijos kainuos 54.000 Lt.

Jeigu pridėsime dar ir negautas pajamas, susidarys 86.000 Lt dydžio suma. Kad galima būtų po studijų pradėti mokėti paskolą, darbo užmokestis, atskaičius mokesčius, turėtų siekti ne mažiau kaip 1.500 Lt. Dabar Lietuvoje tokio dydžio darbo užmokestį gauna 350.000 dirbančių žmonių – gerokai mažiau nei pusė.

Aukštasis išsilavinimas didelių pajamų ir darbo vietos negarantuoja. Tačiau išsilavinimas suteikia pridėtinės vertės mūsų žmogiškajam kapitalui – galimybę dirbti ir uždirbti. Perfrazuojant visiems žinomą alegoriją apie žuvis ir meškerę, galima palyginti, kad vieni gaudo žuvis su paprasta meškere, o kiti – su geresne. Geresnė meškerė suteikia galimybę pagauti daugiau, tačiau daug kas priklauso nuo paties meškeriotojo pasiruošimo, kantrybės, sumanumo, nuo pasirinkto vandens telkinio – ar ten iš viso yra žuvų.

Reikės grąžinti

Nusprendusieji studijuoti turi atsakingai pasirinkti studijų kryptį. Jei finansinės galimybės ribotos, geriau jau mažinti išlaidas bet ne studijų kokybę. Kad investicija būtų pelninga, labai svarbu gerai mokytis. Tai leidžia išvengti mokesčio už mokslą. Studijoms studentai gali užsidirbti patys, tik tenka derinti studijas ir darbą. Tačiau, jei už studijas tenka pakloti visą darbo užmokestį, reikėtų pasitikrinti, ar įgyta darbo patirtis tikrai pridės tiek vertės, kiek dėl to nukenčia studijų kokybė ir rezultatai.

Nors valstybės remiamų paskolų sąlygos yra kur kas geresnės už komercines sąlygas, skolas vis vien reikės grąžinti. Todėl svarbu skolintis tik tiek ir tada, kai reikia. Palūkanų normos dydis įmokoms didžiausią įtaką daro tuomet, kai paskolos suma didžiausia. O sutarties sąlygas būtina tvarkingai vykdyti visą sutarties laikotarpį. Tokiu būdu studentas kuria nepriekaištingą savo kreditų grąžinimo istoriją.

Parašyti redakcijai