Leidinio numeris:

2011.03.23 (2/2011)

Rodyti Turinys Puslapiai

Kiek padidėja atnaujinto buto vertė

Renovuoti būstai neabejotinai kainuoja brangiau. Tiesa, dėl nedidelio pačių renovuotų objektų skaičiaus jų parduodama taip pat nedaug, tad daryti apibendrinimus apie tokių būstų kainą gana sudėtinga.

Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros duomenimis, nuo 2005 m. iki 2010 m. Lietuvoje iš viso renovuota apie 350 daugiabučių, Vilniuje – beveik 70.

NT agentūrų specialistai sako, jog atnaujinus būstą galima tikėtis, kad jo vertė išaugs 10–15% ar net 30%, tačiau didesnio augimo tikėtis neverta. Panašus skirtumas išlieka visuose miestuose.

Nekilnojamojo turto bendrovės „Ober-Haus“ 2010 m. duomenimis, Vilniuje renovuoti būstai kainavo 20% brangiau, Kaune – iki 30% brangiau, o Klaipėdoje – iki 25% brangiau.

Skaičiuojama, kad Kaune renovacija vieno kvadratinio metro kainą vidutiniškai padidina nuo 2.400 iki 3.100 Lt, Klaipėdoje kaina kyla nuo 2.700 iki 3.400 Lt, o Vilniuje – nuo 3.300 iki 4.000 Lt.

„Jei sutvarkysime seną „VW Golf“ modelio automobilį, jis tikriausiai kainuos daugiau negu toks pat netvarkytas, tačiau tikrai ne tiek, kiek naujas. Tas pats ir su butais“, – pavyzdį iš automobilių verslo pateikia Gediminas Jankauskas, UAB „DnB NORD būstas“ direktorius.

Anot jo, į renovaciją reikėtų žiūrėti kaip į galimybę sutvarkyti turtą – kad jis būtų patogus ir ekonomiškas, – o ne kaip į būsto vertės padidinimo būdą.

Nuo lygio ir vietos

Renovuoto būsto vertės pasikeitimas labai priklauso nuo vietovės, kurioje yra būstas, ir nuo pačios renovacijos lygio.

Žiuljenas Galeckas, UAB „RE/MAX Centras“ vadovas, vardija, kad realų vertės prieaugį nulems tai, ar bus pakeisti tik langai ir apšiltintas fasadas, ar įrengta ventiliacija, pakeista šildymo sistema ir įvesta individuali šildymo apskaita.

„Jei renovacija minimali, kaina pakils apie 10%, jei padaryta daugiau darbų, kaina kils 15–20%, o jeigu renovuota ir šildymo sistema, galima tikėtis iki 30% vertės prieaugio“, – dėsto pašnekovas.

NT agentūrų specialistai mini, kad didesnio nei įprasta kainų šuolio galima tikėtis, jei atnaujintas namas yra ne miegamajame rajone, o senamiestyje ar centre.

„Renovacija daro įtaką kainai pagal tai, kur yra būstas. Jeigu kalbame apie standartinius blokinius daugiabučius miegamuosiuose rajonuose, tai jų vertė nekyla tiek daug. Tačiau geresnėse miesto vietose – senamiestyje ar centre, renovuoto būsto kaina gali padidėti ir dvigubai“, – sako Gediminas Jankauskas, UAB „DnB NORD būstas“ direktorius.

Vytas Zabilius, UAB „Ober-Haus“ generalinis direktorius, mini, kad renovuoti butai patrauklesni nuomininkams ir jų nuomos kaina rinkoje yra apie 10–20% didesnė nei senų neatnaujintų būstų.

Paklausūs

Renovuotų butų, kadangi pačių tokių projektų nėra daug, nedaug ir pardavinėjama. Pirkėjai tokius butus renkasi mieliau negu senos statybos neatnaujintus. Tiesa, didžioji dabar rinkoje esančių pirkėjų dalis pirmenybę vis dėlto teikia naujos statybos būstui.

„Renovuoti būstai yra tuose rajonuose, kurie miestui smarkiai plečiantis tampa gana patrauklūs, ten išvystyta socialinė ir transporto infrastruktūra. Be to, tokie būstai dažniausiai būna nedidelio ploto, priskiriami ekonominei klasei, kuri dabar ir turi daugiausia pirkėjų“, – kad realizuoti tokį turtą nėra sunku, sako p. Zabilius.

Pašnekovai nepamiršta paminėti ir svarbiausio renovuoto būsto trūkumo – prie senos statybos daugiabučių neišspręstos automobilių aikštelių problemos.

O naujo būsto pirkėjai gali įsigyti ir automobilio statymo vietą, kur visada galės palikti savo mašiną.

„Pirkėjams gana svarbu ir tai, kas bus kaimynai. Senesniuose daugiabučiuose vyrauja vyresnio amžiaus žmonės, o jaunimas ieško objektų, kuriuose gyventų jų amžiaus kaimynai. Dėl to šie pirkėjai mieliau perka naujos statybos būstus“, – pažymi p. Zabilius.

Renovuoti daugiabučiai patrauklesni vyresnio ar pensinio amžiaus žmonėms, tiems, kurie pardavė namą ar didelį butą centre, nes vaikai užaugo.

* * *

Išlaidos renovacijai*

Fasado sienų šiltinimas 80–100 Lt/ kv. m

Langų keitimas 20–30 Lt/kv. m

Lauko durų keitimas 9–11 Lt/kv. m

Balkonų stiklinimas 40–50 Lt/kv. m.

Sutapdinto stogo šiltinimas 40–50 Lt/kv. m

Karšto vandens vandentiekio ir šildymo sistemos renovacija su individualia apskaita 80–100 Lt/ kv. m

Nuotekų sistemos keitimas 15–20 Lt/kv. m

Geriamojo vandens vamzdynų keitimas 8–10 Lt/kv. m

Bendro naudojimo patalpų elektros instaliacijos keitimas 10–15 Lt/kv. m

Vidutiniškai – 300–400 Lt už kvadratinį buto ploto metrą

*Vidutiniai skaičiavimai 5 aukštų 45 butų 2.590 kv. m bendro ploto namui

Parašyti redakcijai